تکنولوژی

بررسی AMD Radeon 780M iGPU

AMD Radeon 780M iGPU

Radeon 680M سال گذشته بسیار سریعتر از iGPU اینتل بود و AMD با انتشار Radeon 780M جدید خود به دنبال افزایش بیشتر این برتری است. ما اولین دستگاه خود را مجهز به 780M جدید دریافت کرده‌ایم و آن را در معیارهای مختلفی قرار داده ایم – آیا می توان این انتظارات بالا را برآورده کرد؟

AMD Zen4 Phoenix اینجاست و پس از آزمایش پردازنده Ryzen 9 7940HS، اکنون زمان آن رسیده که نگاهی به Radeon 780M بیندازیم. این iGPU جدید احتمالاً نقش مهمی را در ترکیب با پردازنده‌های جدید سری U ایفا می‌کند، زیرا دستگاه‌های فشرده اغلب کارت گرافیک اختصاصی ندارند. AMD Radeon 680M سال گذشته، برتری زیادی نسبت به Iris Xe Graphics G7 اینتل داشت که در پردازنده‌های Raptor Lake امسال نیز استفاده می‌شود.

در مقاله بعدی، عملکرد Radeon 780M جدید را در چندین بنچمارک مصنوعی مختلف بررسی خواهیم کرد، به علاوه نگاهی اولیه به کارایی آن خواهیم داشت. ما البته به این مقاله را کامل خواهیم کرد مخصوصاً به محض اینکه تراشه‌های جدید سری U مانند Ryzen 7 7840U در دسترس قرار گیرند.

مشخصات RDNA 3 با حداکثر 12 CU

پردازنده های جدید Ryzen 7040 (سری HS و U) مجهز به iGPU های جدید مبتنی بر معماری RDNA 3 هستند و بسته به کلاس عملکرد، نسخه های مختلفی از آن وجود دارد. مدل برتر Radeon 780M که دارای 12 هسته (768 سایه زن) و حداکثر سرعت کلاک 2.7 گیگاهرتز است، در پردازنده های Ryzen 9 و Ryzen 7 (در ابتدا 2.8 گیگاهرتز، اما طبق گفته AMD اکنون حداکثر 2.7 گیگاهرتز است) استفاده می‌شود. Radeon 760M در پردازنده های Ryzen 5 دارای 8 هسته و حداکثر 2.6 گیگاهرتز است و Radeon 740M تنها دارای 4 هسته با حداکثر 2.5 گیگاهرتز (Ryzen 5 و Ryzen 3) است. Radeon 680M سال گذشته نیز به 12 هسته (768 سایه زن) مجهز بود، اما تنها می توانست به حداکثر نرخ کلاک 2.4 گیگاهرتز برسد.

 AMD Radeon 700M
نمای کلی AMD Radeon 700M

سیستم تست Asus ROG Zephyrus G14

ما Radeon 780M ROG Zephyrus G14 را در ترکیب با Ryzen 9 7940 HS جدید آزمایش کرده‌ایم. ROG G14 به یک رم 32 گیگابایتی DDR5-4800 در حالت Dual-Channel مجهز است که البته برای iGPU ایده آل نیست. اگرچه، از آنجایی که G14 دارای یک GPU اختصاصی GeForce است، رم سریع‌تر در اولویت نبود و سازنده تصمیم گرفت آن را با کمک یک اسلات SO-DIMM قابل ارتقاء کند.

حداقل در مقایسه با رم 5600، تفاوت در عملکرد کم است و این در آزمایشات مصنوعی ما تأیید شد. بنابراین دستگاه آزمایش ما هیچ مشکلی نداشت. GPU انویدیا برای معیارهای ما به طور کامل غیرفعال شد و تأثیری بر نتایج ما نداشت. ما از نسخه 22.40.03.24 درایور استفاده کردیم.

Asus ROG Zephyrus G14

نتیجه گیری

در مجموع، اولین نتایج ما پس از آزمایش Radeon 780M جدید تا حدودی هشیار کننده است. در حین بازی، ما فقط به یک برتری حاشیه‌ای نسبت به Radeon 680M قدیمی اشاره کردیم. به دلیل پایین بودن رم، شرایط بهترین نبود، بنابراین به محض دستیابی به دستگاه های آزمایشی جدید، به این مقاله ر به روز خواهیم کرد. با این حال، از آنجایی که AMD از آن زمان اعلام کرده است که حداکثر نرخ کلاک Radeon 780M به جای 2.8 گیگاهرتز، 2.7 گیگاهرتز خواهد بود (مانند دستگاه آزمایشی ما)، افزایش عملکرد ممکن است حتی در هنگام استفاده از رم سریع‌تر مشکل ساز باشد.

عملکرد بازی نیز هنوز کمی دشوار است. به طور کلی، 780M تقریباً همان سطح 680M قدیمی است، اما در هر دو جهت موارد پرت وجود دارد. ما فرض می کنیم که AMD با انتشار برخی به روز رسانی های جدید درایور وضعیت را بهبود می‌بخشد. ردیابی اشعه آن قطعاً می‌تواند با برخی پیشرفت‌ها همراه باشد، اگرچه به دلیل سطح عملکرد حداقلی آن، می‌توانید RT را هنگام بازی کردن تا حد زیادی فراموش کنید.

در اولین بنچمارک‌ها، Radeon 780M جدید تقریباً در همان سطح Radeon 680M قدیمی است. بنابراین، هنوز یک مزیت آشکار نسبت به iGPU های اینتل دارد اما هیچ تغییری در مورد عقب ماندن آن از پردازنده های گرافیکی M2 اپل ایجاد نمی شود.

در کل، در ابطه با راه‌اندازی APU‌های جدید Zen4 Phoenix همراه با Radeon 780M جدید تا کنون هر چیزی جز عالی بوده است. ما هنوز از اطلاعات جدید (مانند کاهش نرخ ساعت 780M) شگفت زده می‌شویم. دستگاه‌های آزمایشی کالاهای کمیاب هستند، اما در حال حاضر حداقل دستگاه های کمی با CPU های HS جدید در بازار وجود دارد (جایی که iGPU در واقع به دلیل GPU های اختصاصی نقش مهمی ایفا نمی کند). ما هنوز اثری از اولین تراشه‌های سری U مانند Ryzen 7 7840U ندیده‌ایم و نمی‌دانیم که آیا اولین دستگاه آزمایشی وجود خواهد داشت یا خیر. در حال حاضر، به نظر می‌رسد که دستگاه‌های دستی بازی مانند ROG Ally آینده مورد علاقه قرار گرفته‌اند. سال گذشته، در دسترس بودن مدل‌های Zen3+ بسیار کمیاب بود و تنها اکنون آنها در تعداد بیشتری به عنوان مدل‌های جدید Ryzen 7000 عرضه می‌شوند. فقط می توان امیدوار بود که تراشه‌های Zen4 به سرنوشت مشابهی دچار نشوند.

منبع

notebookcheck.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.