دانستنی های دنیای بازی

مولتی سیت کردن ویندوز در بازی

دو رایانه دارم که قادر به اجرای بازی های ویدیویی 3D در ویندوز هستند. این دو سیستم از لحاظ سال ساخت چندین سال از یکدیگر فاصله دارند. تاور قدیمی تولید سال 2008 است و دارای پردازنده دو هسته ای Core 2 Duo (E4400) است.به هر حال این پردازنده 64 بیتی و ویندوز 10 هم، 64 بیتی است؛ اما تنها 3.5 گیگابایت از حافظه رم را آدرس دهی می کند زیرا کنترل کننده حافظه تنها 32 بیتی است. من واقعاً دوست داشتم از کارشناس HP که تصمیم گرفت این mainboard را به این سیستم اختصاص دهد بپرسم که دقیقا چرا این کار را انجام داد! به هر حال، پردازنده گرافیکی این سیستم بارها تغییر کرده است:
• ATI Radeon X1650 (initial setting)
• NVIDIA GeForce 9500 GT (upgrade for EUR 130)
• NVIDIA GeForce 9800 GTX (upgrade for EUR 30)
• AMD Radeon HD 4750 (replacement for EUR 17)
من به NVIDIA GeForce 9500 GT برگشتم چون منبع تغذیه 300 واتی نمی تواند واقعا NVIDIA GeForce 9800 GTX تحت بار کاری را جوابگو باشد و AMD Radeon HD 4750 به نظر می رسد نقص سخت افزاری داشته باشد.
این سیستم به راحتی برای هرگونه تنظیم در بازی های جدیدتر کاربردی است. تنظیمات میان رده جدیدِ مدّ نظر من دارای یک پردازنده AMD FX-8320eight-core ، 16 گیگابایت رم و یک AMD Radeon R9 380 است.
به طرز چشمگیری، بازی هایی که نمی توانستم روی تاور قدیمی بازی کنم حالا به راحتی روی مدل جدید اجرا می شوند. و نه تنها فقط این، بلکه نمی توانستم پیش از این در 1080p بازی کنم ، حال آنها به صورت بی وقفه و یکنواخت در سه برابر 1080p اجرا می شوند. بنابراین فکر کردم:
اگر کامپیوتر جدید بیشتر از سه برابر عملکرد بازی را داشته باشد، چرا نتواند دو یا سه بازیکن را برای بازی با آن ساپورت کند؟
اجرای چندین نمونه از همان یک بازی برای GPU یک چیز دیگر است نسبت به اجرای تنها یک نمونه با سه برابر محاسبه پیکسل. بنابراین انتظار نداشتم که سه نمونه قدرتمند از آنجا بدست بیاورم. اما حداقل دو نمونه سریعتر از کامپیوتر قدیمی کافی بود. از CPU و RAM؛ که ممکن بود 4 هسته ای با 8 گیگابایت RAM برای هر بازیکن باشد. که دو برابر ماشین قبلی است. GPU ممکن است 2 گیگابایت از VRAM برای هر بازیکن داشته باشد که چهاربرابر می شود.
تنها مشکل موجود در حال حاضر نرم افزاری برای انجام این کار است. در لینوکس دسک تاپ می توانید این کار را با کمی تغییرات و سرهم بندی کردن انجام دهید که به نرم افزار خاصی نیاز نیست. از آنجا که لینوکس از ابتدا یک سیستم چندکاربره واقعی است، در واقع مشکلی از لحاظ معماری برای داشتن محیط های گرافیکی چندگانه بر روی یک کامپیوتر در این سیستم عامل نیست. در ویندوز، این موضوع کمی متفاوت است. به یاد میاورم در ویندوز 98 شما تنها می توانستید “cancel” را روی صفحه لاگین کلیک کنید و به کاربر پیش فرض دسترسی پیدا کنید. از آنجا شما هنوز هم می توانید به طریقی فایل ها را بخوانید یا حداقل برخی از بازی ها را بازی کنید. بسته های نرم افزاری مانند Aster، BeTwin و SoftXpand وجود دارد. برای اولین بار Aster را امتحان کردم و در واقع با ویندوز 10 1511 کار کردم:

دو سیت با Aster در ویندوز 10 1511. محیط کاری من در سمت چپ مشاهده می شود ؛ و در نمایشگر سمت راست محیط کاری دوستم قابل مشاهده است. یک مساله کوچک در مونیتور چپ مشاهده می شود که حسگر روشنایی آن است (می بینید که نمایش خروجی با حسگر نمایشی چطور می شود).
سپس شروع به کار با Sains Row 3 از طریق Steam در حساب کاربری خودم کردم، از دوستم می خواستم که همان کارها را روی سیستم خودش انجام دهد. از آنجایی که این بازی ها روی تاور قدیمی به خوبی کار نمی کرد و همینطور بر روی لپ تاپش (Intel i5-2420M, NVIDIA GeForce 620M)، امیدوار بودم که این بازی ها را بدون تاخیر و به سرعت روی این سیستم بازی کنیم. به محض اینکه Steam را باز کرد، کل مراحل بازی من بدون هیچ اعلانی ناپدید شد. در سایدبار می شد دید که تنها steam ناپدید شده است. وقتی سعی کردم Steam را دوباره استارت کنم، نمونه او ممکن بود ناپدید شود.
ظاهراً، Steam دارای نوعی وضعیت جهانی است که می تواند بین دو محیط کاری قابل پخش باشد. شاید یک قفل فایل در جایی یا یک سوکت باز شده باشد. در هر صورت، هیچ راهی برای اجرای دو نمونه از Steam در همان ماشین وجود ندارد. یکی از ایده هایی که من بعداً به ذهنم رسید این است که پوشه Steam را به یک مکان دومی کپی کرد و بنابراین امکان دو نصب وجود خواهد داشت. متاسفانه زمان دمو در Aster به پایان رسیده بود، بنابراین نمی توانستم بدون خرید نرم افزار این موضوع را آزمایش کنم.
به روزرسانی
یک نفر به طور مستقل به من گفته بود که با استفاده از Sandboxie توانسته دو نمونه Steam را از هم جدا کند تا بتواند به طور همزمان بازی کند. SoftXpand تنها با ویندوز 7 اجرا می شود، و با ویندوز 10 کار نمی کند. نمی خواستم سیستم خود را برای این آزمایش کاهش ورژن بدهم، بنابراین این کار را فراموش کردم و از آن گذشتم. پس BeTwin روی ویندوز 10 کار میکند. با این حال، قادر نبودم آن را تنظیم کنم. احتمالا در جایی اشتباه کرده بودم. در ابتدا صفحه نمایش های دیگر غیرفعال بود. سپس صفحه نمایش، صفحه کلیدها و میکروفن دیگر سیستم ها را اختصاص دادم. بعد از یک ریبوت، دو صفحه نمایش دیگر هنوز سیاه بودند. هر چند دو کیبورد هم کار نمی کردند. از آنجا که ویندوز8 از یک برنامه راه اندازی ترکیبی استفاده می کند که به هیچ وجه نمی تواند با یک دکمۀ صفحه کلید به حالت ایمن برسد، بنابراین حالت ایمن نصب ویندوز 10 تنها از طریق سیستم راه اندازی قابل دسترسی است که من نتوانستم با آن ارتباط برقرار کنم. پلاگین در صفحه کلید سوم به من دسترسی کافی که حداقل بتوانم BeTwin را حذف کنم می دهد. بعد از چند بار ریبوت کردن سیستم، کنترل معمولی روی سیستم دوباره به دست آمد.
بنابراین بعد از همه این چیزها، مولتی سیت برای ویندوز 10 به طور رضایت بخشی وجود ندارد. این به این معنی است که هیچ راهی برای به اشتراک گذاشتن قدرت CPU، RAM و GPU سیستم من برای دوستم یا کاربر مهمان دیگری وجود ندارد. تنها یک راه حل وجود دارد که می توان به آن فکر کرد: مجازی سازی
با استفاده از لینوکس و مجازی سازی KVM آن، به احتمال زیاد می توان یک GPU را به یک ماشین مجازی منتقل کرد. من باید دو نمونه از ویندور 10 را در ماشین های مجازی نصب کنم و کیبورد، موس و GPU صحیح را به آن ماشین مجازی تخصیص دهم (با یک صفحه نمایش متصل) .هشدار در آنجاست که من باید GPU دوم را اضافه کنم. در حالت کلی مادربورد من قادر به انجام این کار است، من نیاز به منبع تغذیه دیگری با پورت های PCIe بیشتری دارم. در غیر اینصورت من با یک GPU که فقط از خط PCIe طراحی شده است در گیر می مانم و من را به یک AMD Radeon R7 350(source) or the AMD Radeon RX 460 (source) محدود می کند. بزرگترین کارت از نظر رقابتی، که به نظر نمی رسد نیاز به قدرت اضافی داشته باشد NVIDIA Geforce GTX 750 Ti (source) است. بنابراین من نیاز به یک GPU دیگر و یک منبع تغذیه جدید با حدود 100 وات قدرت بیشتر دارم.
سپس همچنین به لایسنس دیگری از ویندوز 10 نیاز پیدا می کنم. من میتوانم یکی از تاورهای قدیمی را بگیرم و فقط بازی های آن را متوقف کنم. نکته جالب این است که لایسنس برای نرم افزار مولتی سیت معمولا به ترتیب لایسنس دانش آموزی ویندوز 10 است. بنابراین روت KVM نیاز به GPU دیگری دارد که مطمئناً ارزان تر و به نظر می رسد که مفیدتر نیز است، همانطور که دو لایسنس ویندوز مستقل خواهد شد؛ من به KVM اعتماد دارم.
گروهی که در Linustechtips کار می کنند دقیقا همین کار را با بودجه اندکی انجام داده اند. بنابراین حدس می زنم که این کار می کند، البته مطمئن نیستم چقدر تلاش برای پیکربندی آن نیاز است.
به هرحال قصد ندارم این تاور جدید را به زودی انجام دهم. هر بار که فقط می خواهم تاور را برای کار روی لینوکس استفاده کنم، یک پردازنده گرافیکی دوم برای روز مبادا در دسترس می گذارم. درایو ذخیره سازی نمونه دوم از ویندوز باید به جایی برود. اگر من برای بازی دو نفره چیزی شبیه آن می ساختم، خیلی خوب می شد. اما از آنجایی که می خواهم آن را کمی بیشتر ماژولار بسازم، حدس می زنم که تاورهای قدیمی را در برخی ار نقاط باید ارتقا داد. کمی ناراحتم که این کار با یک راه حل نرم افزاری خوش قیمت روی ویندوز جواب نداد. من در نهایت با خرید یک لپ تاپ بازی استفاده شده بعنوان یک جایگزین برای تاور کار را پایان دادم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.